Dostałeś mandat? Sprawdź punkty

Obecnie w Polsce prawo jasno precyzuje, co grozi kierowcy za łamanie przepisów ruchu drogowego. Każde istotne przewinienie obarczone jest naliczeniem na konto kierowcy punktów karnych. Suma 24 to utrata prawa jazdy.

Jak sprawdzić stan?

Ilość nagromadzonych punktów można sprawdzić na dwa sposoby. Obecnie system umożliwia kontrolę online lub na dowolnym komisariacie policji. Należy jednak mieć na uwadze, że taka wiedza i informacje są prywatne, dlatego, udając się na komendę, otrzyma się dane z systemu tylko o sobie. Często również zdarza się, że zaświadczenia o ilości nagromadzonych punktów wymaga pracodawca. Taki dokument również można otrzymać na piśmie. Należy tylko uiścić stosowną opłatę skarbową.

Może jednak online?

Istniej taka opcja, jednak tylko dla osób, które posiadają profil zaufany. Wystarczy odwiedzić stronę obywatel.gov.pl, by uzyskać stosowne dane. W tym wypadku dokument ma tyko charakter informacyjny, nie ma mocy urzędowej. 

Czy istnieje możliwość wyzerowania konta?

Punkty karne z mandatów kasują się automatycznie po roku od danego przewinienia. Można jednak postarać się o zmniejszenie liczby poprzez odpowiednie szkolenie. W tym wypadku kierowca nie może mieć na koncie 24 punktów. W przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy poniżej roku, suma nie może przekraczać 20. W tym celu należy udać się do WORD-u i zapisać się na kurs. Taki przywilej jest dostępny raz na 6 miesięcy, a liczba na koncie pomniejsza się o 6 punktów. Ceny szkolenia uzależnione są bezpośrednio od placówki. Zazwyczaj to koszt ok 300 zł. 

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego

O tym, iż łatwo o pełną pulę, przekonał się już niejeden kierowca. Po zaostrzeniu przepisów poszczególne wykroczenia nie są karane już tak łagodnie jak jeszcze kilka lat temu. Mimo iż nadal należymy do krajów, gdzie kary nie należą do surowych, utrata prawa jazdy może stanowić spory problem. Dla przykładu: przekroczenie prędkości o 51 kilometrów to 10 punktów, a w przypadku terenu zabudowanego to nawet utrata prawa jazdy.