Miękka windykacja

Prowadząc własną działalność oraz mając kontakt z klientem bardzo często może się zdarzyć, że zapomni” on o wykonaniu płatności za daną usługę lub towar. Jest to powszechne zjawisko i w celu świadomego zarządzania swoją firmą warto zapoznać się z terminem miękkiej windykacji. 

Czym jest miękka windykacja? 

Jest to zabieg polegający na polubownym rozwiązaniu wszelkich niezgodności z kontrahentem. Miękka windykacja ma na celu poinformowanie dłużnika o jego zobowiązaniach oraz wyegzekwować spłatę długów. 

Narzędziami, jakimi się posługuje to rozwiązanie są: przypomnienie o dokonaniu zapłaty, wezwanie do zapłaty oraz w ostateczności wezwanie do zapłaty z notami odsetkowymi. 

Jak widać są to nieinwazyjne sposoby i w celu sprawniejszego odzyskania swojej należności można podnieść skuteczność swoich działań i zastosować dodatkowe zapisy na standardowych wezwaniach do zapłaty z informacją dla dłużnika o dalszym postępowaniu w razie niespłacenia swoich długów. Takimi działaniami może być skierowanie sprawy do kancelarii windykacyjnej, przekazanie danych dłużnika do Biur Informacji Gospodarczej, opublikowanie długu dłużnika na giełdzie długów oraz przekazanie sprawy do sądu. 

Dopiero jak miękka windykacja nie przyniesie zamierzonych efektów należy udać się do sądu. 

Wezwanie do zapłaty dobrze opisane w tym artykule jest formalnym pismem kierowanym do dłużnika, który nie wywiązał się ze swoich zobowiązań i nie zapłacił za usługi lub dostawę towaru. Jest to jeden z pierwszych kroków podejmowanych w celu otrzymania należnych pieniędzy. Bardzo często wystarczy takie wezwanie, aby dłużnik spłacił swoją należność i dzięki temu pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów sądowych, które wiążą się z twardą windykacją oraz może zaoszczędzić czas, który na większą wartość niż pieniądze dla każdego przedsiębiorcy.

Kto może posłużyć się wezwaniem do zapłaty? 

Narzędzia miękkiej windykacji są dostępne dla wszystkich. Po swoje należności z użyciem tej metody może się ubiegać małe przedsiębiorstwo lub działalność jednoosobowa, ale również duże firmy i spółki akcyjne. 

Każdy chce otrzymywać swoje należności w terminie, więc każdy może przypomnieć o spłacie zobowiązań. Narzędzia windykacyjne służą pomocą w takich sprawach. Dodatkowo wczesne rozpoczęcie ubiegania się o swoją zapłatę umożliwia wcześniejsze otrzymanie rzeczonych kwot. 

Jak widać przedsiębiorca może podjąć samodzielne kroki w celu odzyskania swoich pieniędzy i nie musi od razu sięgać po drogę sądową, jest to świetne rozwiązanie oszczędzające czas i pieniądze oraz pozwalające na rozwiązywanie spraw w sposób polubowny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*