Podatek od kryptowalut – jak rozliczać transakcje dotyczące walut wirtualnych?

Obecnie wiele osób decyduje się na inwestowanie w waluty wirtualne, ponieważ jest to często wygodne i stosunkowo proste rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że od takich transakcji trzeba zapłacić odpowiednie należności publicznoprawne. Jak rozliczyć podatek dochodowy od kryptowalut i co należy mieć tutaj na uwadze?

Co warto wiedzieć o podatku od kryptowalut?

Dochodowy podatek od kryptowalut zawsze jest rozliczany jako dochód pochodzący z kapitałów pieniężnych. Schemat ten obowiązuje zarówno osoby prywatne, jak i właścicieli firm. Stawka wynosi tutaj 19 procent, a osoba zainteresowana ma możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu w swojej deklaracji. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • prowizje i opłaty transakcyjne,
  • koszt zakupu kryptowaluty.

Trzeba przechowywać potwierdzenia poniesionych kosztów, gdyż taka dokumentacja może przydać się w przypadku kontroli. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że deklarację należy złożyć do urzędu nie tylko wtedy, gdy faktycznie osiągnęło się przychód w związku z transakcją obejmującą wirtualne waluty, ale również w sytuacji, kiedy dopiero nabyło się kryptowalutę i oczekuje się na odpowiedni moment do jej sprzedaży. Pełne informacje o podatku od kryptowalut znajdziesz na stronie kapitalni.org.

Rozliczenie kryptowalut – o czym należy pamiętać?

Przy rozliczaniu podatku dochodowego od kryptowalut warto pamiętać o tym, że w trakcie roku podatkowego nie są odprowadzane zaliczki. W związku z tym ostateczne rozliczenie z organami skarbowymi następuje wiosną po dostarczeniu deklaracji i ustaleniu rzeczywistej kwoty należności na jej podstawie. Trzeba również kontrolować zmiany w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych oraz od wartości dodanej, ponieważ regulacje w tym zakresie mogą odnosić się do transakcji dotyczących waluty wirtualnej. Rozliczenie kryptowalut nie jest trudne, ale niezbędne jest pilnowanie wymaganych terminów i rzetelności dokumentacji.