Pożyczaj pieniądze mądrze

Obecnie coraz więcej osób boryka się z deficytem gotówki. Może to wynikać z wielu czynników. Często jest jednak tak, że wydajemy więcej, niż zarabiamy, przez co jesteśmy niemalże zmuszani do pożyczania pieniędzy i życia na kredycie. Nie ma niczego złego w tym, jeśli weźmiemy pożyczkę czy kredyt pod warunkiem, że będzie nas stać na spłatę tego typu zobowiązań. Problem pojawia się w przypadku pogłębiających się zadłużeń, przez co łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Wzięcie kredytu hipotecznego szerzej opisane w Kapitalni.org jest długoterminowym zobowiązaniem, a nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się w ciągu najbliższych kilku lat. O czym zatem powinno się pamiętać, decydując się na kredyt hipoteczny? 

Chętnie pożyczają, pakując się w kłopoty finansowe

Obecnie bardzo łatwo jest pożyczyć pieniądze. Do dyspozycji są przecież nie tylko kredyty bankowe, ale i szybkie chwilówki od prywatnych firm pożyczkowych. W przypadku budowy domu bardzo często ludzie decydują się na kredyt hipoteczny, co wiąże się z wieloma latami wydawania niemałych kwot na jego spłatę. Takie comiesięczne raty potrafią mocno nadwyrężyć domowy budżet. Czasami może zdarzyć się nawet tak, że pojawią się jakieś niespodziewane wydatki czy też pogorszy się nasza sytuacja finansowa i nie będziemy w stanie terminowo spłacić swojego zobowiązania. To z kolei wiąże się już z wieloma konsekwencjami na naszą niekorzyść. Odsetki to tylko kropla w morzu problemów. Jedną z pułapek banków jest udzielenie kredytów hipotecznych w ofercie tak zwanej sprzedaży krzyżowej. Polega to na tym, że w zamian za obniżenie marży kredytowej jesteśmy zobowiązani do skorzystania z konkretnych produktów znajdujących się w ofercie kredytodawcy. Nie zawsze niestety wychodzi nam to na korzyść. Pojawiają się także dodatkowe warunki, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca. Takie nieprzemyślane zaciąganie kredytu hipotecznego może być mało opłacalne i wręcz zgubne dla niektórych. Tym bardziej, jeśli nie sprecyzujemy dobrze swoich możliwości finansowych i rzeczywistych potrzeb. 

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Wbrew pozorom nie wszystkim bankom jest to na korzyść ze względu na to, że wówczas zredukuje się kwota prowizji. Dla kredytobiorcy jest to jednak niezwykle istotne. Zdarza się tak, że zdobędziemy większą sumę pieniędzy i będziemy chcieli spłacić kredyt wcześniej czy też dokonać częściowej nadpłaty kredytu. Niektóre banki niestety pobierają prowizję za tego typu operacje. Wszystkie warunki, wysokość opłat i oprocentowania muszą zostać dokładnie określone w umowie. Ważne jest także to, aby jakiekolwiek zmiany mogły zostać wprowadzone wyłącznie po obopólnej zgodzie.