Co to jest piramida finansowa?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czym tak właściwie jest piramida finansowa. Jest to przede wszystkim struktura finansów, której zysk jest bardzo uzależniony od wpłat.
Na czym polega struktura finansowa?
Proces ten polega na tym, aby jedna osoba znalazła jak największą liczbę osób, które zaczną wpłacać pieniądze na jej konto. W niektórych piramidach dochodzi do tego, że organizator namawia innych uczestników do tego, aby namawiali innych do wzięcia udziału w całym procesie. W ten sposób organizator myśli, że się wzbogaci. Osoba, która organizuje taką piramidę zazwyczaj wmawia swoim klientom, że w ten sposób mogą oni zyskać wiele pieniędzy. W rzeczywistości jednak nigdy do tego nie dochodzi, a jedyną osobą, która może się wzbogacić jest właśnie organizator takiej piramidy. Aby uniknąć wzięcia udziału w takiej piramidzie, która może spowodować wiele złego, należy być bardzo ostrożnym.
Nielegalne piramidy
W Polsce wzięcie udziału w piramidzie finansowej, opartej na sprzedaży lawinowej, jest nie tylko bardzo ryzykowne, ale przede wszystkim karalne. Osoba biorąca udział w takim procesie może zostać skazana na wiele lat pozbawienia wolności. Organizator, który wprowadza uczestników w błąd, popełnia przestępstwo. Samo to, że ktoś zarządza nielegalnie aktywami jest karalne. W wyniku zarabiania na piramidach finansowych można ponieść ogromne konsekwencje. Aby ten proces wyglądał wiarygodnie, osoba organizująca piramidę nie powinna prowadzić żadnej księgowości – co jest oczywiście karalne. W Polsce, organizator takiej piramidy może zostać skazany za ogromną ilość przestępstw. Piramida finansowa promowana jest jednak przez na prawdę wiele osób, które ostatecznie nie zdają sobie sprawy, że mają do czynienia z czymś złym. Nielegalne dochody z takiej piramidy finansowej przede wszystkim nie podlegają opodatkowaniu, więc państwo nie czerpie żadnych korzyści z takich pieniędzy. Jest to więc z całą pewnością nielegalne źródło dochodu. Taki organizator niestety przyczynił się do oszustwa Urzędu Skarbowego, co jest przestępstwem. Odpowiedzialność karna będzie brana pod uwagę, w przypadku gdy organizator robił wszystko, aby wzbogacić się na swoich klientach. Klasyczne piramidy finansowe cechują się przede wszystkim tym, że określają, że źródłem zysku danego uczestnika, będzie wpłata pieniędzy dla kolejnych osób, na ich konto bankowe. Często okazuje się, ze uczestnicy orientują się, że zostali oszukani.
Piramida finansowa, jak widać, nie jest dobrym sposobem na zwiększenie swoich pieniędzy na koncie.