Rozliczenie podatku

Zbliża się czas, w którym należy rozliczyć się z podatku za rok 2018. PIT o numerze 28 należy rozliczyć do 31 stycznia 2019 roku, natomiast wszystkie inne rodzaje PITów należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2019 roku.

Rozliczenie podatku

W celu prawidłowego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym warto skorzystać z dedykowanego specjalnie do tego celu programu elektronicznego. Tego typu programy są bardzo intuicyjne i nie trzeba mieć żadnych umiejętności księgowych, by sobie z tym poradzić.

Rozliczenie podatku dochodowego może nastąpić w momencie, kiedy podatnik otrzyma rozliczenie od swojego pracodawcy. Programy elektroniczne umożliwiają samodzielne rozliczenie, jak również rozliczenie wraz z małżonkiem. W pierwszym kroku należy prawidłowo wypełnić swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL czy numer i seria dowodu osobistego. Jeśli program był używany do rozliczenia podatku w zeszłym roku podatkowym, dane mogą być wczytane i wystarczy sprawdzić ich poprawność.

Rozliczenie dochodów

Kolejnym krokiem jest dodanie w swoim zeznaniu podatkowym dochodów od wszystkich pracodawców. W tym celu należy przepisać w odpowiednie kolumny liczby, które występują na rozliczeniu PIT od pracodawcy. Jest to bardzo proste zadanie, ponieważ program wygląda dokładnie tak samo, jak druk otrzymany od pracodawcy. Wystarczy przenieść dane do arkusza w odpowiednich, również tak samo ponumerowanych miejscach. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, taką samą procedurę należy powtórzyć dla niego.

Zwrot podatku

Po dodaniu dochodów ze wszystkich źródeł należy zastanowić się, czy przysługują nam ulgi podatkowe, a jeśli tak, to jakiego rodzaju. Najbardziej popularną ulgą jest ulga na dziecko. Uwzględniając ją mamy szansę na zwrot podatku w wysokości około tysiąca złotych. Innego typu ulgi to na przykład ulga na internet, którą można uwzględniać w rozliczeniu przez dwa lata. Odpisać od podatku można również składki, które wpłacimy w danym roku na IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

O zwrocie podatku więcej przeczytasz w Kapitalni.org

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym za pomocą dedykowanych programów komputerowych mamy możliwość elektronicznej wysyłki naszej deklaracji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wychodząc z domu możemy je dostarczyć prosto do Urzędu Skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Jest to również metoda bardzo bezpieczna, ponieważ każdorazowo otrzymujemy UPO – czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Taki dokument jest wysyłany na maila podanego podczas uzupełniania deklaracji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*